Ez a szöveg könnyen érthető.
A megváltozott munkaképességű emberek,
az egészségkárosodott emberek,
a fogyatékos emberek szeretnének dolgozni.
A munka világa témában a munkavállalásról olvashat.
Megváltozott munkaképességű azt jelenti, hogy
az ember segítséggel tud dolgozni.
Például
több magyarázatot kér,
lassabban tud dolgozni.
A gyakran ismételt kérdések almenü rövid neve: GYIK
A GYIK almenüben olvashat a munkavállalás fontos kérdéseiről.
Szeretne dolgozni, de hiányzik az igazolása a megváltozott munkaképességéről.
Olvassa el a dolgozni szeretne, első lépések cím szöveget!
Szeretne dolgozni, és van igazolása a megváltozott munkaképességéről.
Olvassa el az út a munkavállaláshoz című szöveget!
A szövegből megtudja,
mit tegyen az álláskereséskor, a felvételi beszélgetésen, szerződéskötéskor.
A szövegek olvasásához érdemes segítséget kérni.
Jelnyelvi verzió jelenleg nem elérhető.
Hogyan válhatok hivatalosan is megváltozott munkaképességűvé, avagy mit jelent a komplex minősítés?
Ha valaki olyan egészségkárosodással vagy fogyatékossággal rendelkezik, amely jelentősen befolyásolja munkavégző képességét, vagy netán egyáltalán nem is tud dolgozni, akkor a legkézenfekvőbb számára, ha átesik a hivatalos minősítési eljáráson. A folyamat (komplex minősítés) során a kérelmező egészségi állapota, a rehabilitálhatósága, a rehabilitáció lehetséges iránya, a rehabilitációs szükséglete, továbbá a rehabilitációhoz szükséges időtartam kerül megállapításra.
Azért nevezik komplexnek a minősítést, mert nem csak az egészségügyi állapot, hanem a munkaerőpiaci és a szociális helyzet szempontjából is megvizsgálják az adott személy lehetőségeit és az elhelyezkedést akadályozó tényezőket.
A komplex minősítés révén jogosulttá válnak a megváltozott munkaképességűek számára járó ellátásokra, és a munkavállalást elősegítő szolgáltatásokra.
A megváltozott munkaképességű személyek ellátásaival kapcsolatban rehabilitációs hatóságként, rehabilitációs szakértői szervként és orvosszakértői szervként a kérelmező lakó- vagy tartózkodási helye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal jár el.
Elérhetőségeket és információkat az alábbi linkeken lehet találni:
https://www.kormanyhivatal.hu/hu/budapest/jarasok/megvaltozott-munkakepessegen-alapulo-ellatasok-uj
https://www.kormanyhivatal.hu/hu/budapest/szervezeti-egyseg/rehabilitacios-foosztaly
További fontos tudnivalók a komplex minősítésről
Az eljárás menetéhez kapcsolódóan hasznos információk:
A komplex minősítésről, besorolási kategóriákról, és az ellátások összegéről részletes információt a Kormányhivatal oldalán lehet találni:
https://www.kormanyhivatal.hu/hu/budapest/jarasok/megvaltozott-munkakepessegen-alapulo-ellatasok-uj
A komplex minősítés igényléséhez egy nyomtatványt kell kitölteni, melyet erről a honlapról tud letölteni:
https://www.kormanyhivatal.hu/download/0/4b/40000/Rehab_ADATLAP.pdf
A komplex minősítés előnyei
A komplex minősítési eljárás a megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak megállapításához kapcsolódik. Tehát, ha valaki pénzbeli ellátást szeretne igénybe venni, akkor a fent említett folyamaton át kell esnie. Ha az egészségi állapota a komplex minősítés alapján 60%-os, vagy kisebb mértékű, és a jogszabályban meghatározott egyéb jogosultsági feltételekkel is rendelkezik, akkor akár rehabilitációs ellátást vagy rokkantsági ellátást állapíthatnak meg részére.
A munkaerőpiacon történő elhelyezkedés során a minősítés támpontot adhat az érintett személy leendő munkáltatójának ahhoz, hogy meglássa: munkavállalója megmaradt képességei, eddigi munkatapasztalatai, valamint érdeklődése, meglévő, illetve fejleszthető kompetenciái milyen munkakör betöltésére teszik őt alkalmassá.
Az akkreditált foglalkoztatóknál történő munkavégzésnek az egyik feltétele a komplex minősítés megléte. Tehát, aki rendelkezik komplex minősítéssel, annak a nyílt munkaerőpiac mellett lehetősége van védettebb környezetben – akkreditált foglalkoztatóknál is – elhelyezkedni, így nagyobb valószínűséggel kerül olyan munkakörbe, ami az egészségi állapotát nem veszélyezteti, azt tovább nem rontja, és ami igazodik meglévő munkaképességéhez.
A munkáltatók szempontjából is van előnye a komplex minősítésnek, mert az a munkáltató, aki olyan személyt alkalmaz, akinek az egészségi állapota a komplex minősítés alapján 60%-os, vagy kisebb mértékű, dolgozója után kedvezményekben részesülhet.( szociális hozzájárulási adókedvezmény, rehabilitációs hozzájárulás kiváltása: kedvezmények említése tételesen ezen a linken: https://ertekvagy.hu/hu/-/els-c5-91dleges-munkaer-c5-91-piaci-munkaad-c3-b3k)
Érhet-e hátrány a komplex minősítés miatt?
Nem.
Ha valaki rendelkezik komplex minősítéssel, arról nem köteles munkáltatóját tájékoztatni, kivéve ha ehhez kapcsolódóan pénzbeli ellátásban is részesül. Azt viszont tudnia kell, hogy mind ő maga, illetve munkáltatója is kedvezményektől eshet el a tájékoztatás hiánya miatt.
Hol dolgozhatok megváltozott munkaképességű személyként?
A megváltozott munkaképességű emberek számára több lehetőség is rendelkezésre áll ahhoz, hogy munkát vállaljanak. Vannak védettebb feltételeket biztosító, kifejezetten a megváltozott munkaképességű foglalkoztatására kialakított fejlesztő foglalkoztatók és akkreditált foglalkoztatók, vagy az általános körülményeket biztosító nyílt munkaerőpiaci munkáltatók vagy akár közfoglalkoztatók.
Ez általánosságban azt jelenti, hogy az érintettek bárhol dolgozhatnak, ahol a munkáltatók a képességeiknek, egészségi állapotuknak megfelelő munkahelyet tudnak számukra biztosítani.
Azonban minden munkahelynek megvannak a sajátos feltételei. (pl.: közfoglalkoztatásba csak a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló törvény szerinti rehabilitációs ellátásban részesülő személy vehet részt). Ezekről a feltételekről érdemes magánál a foglalkoztatónál, a rehabilitációs hatóságnál vagy az elhelyezkedést támogató akkreditált foglalkozási rehabilitációs célú szolgáltató szervezeteknél érdeklődni.
Milyen álláskeresési lehetőségeim vannak megváltozott munkaképességű személyként? Ki segíthet az álláskeresésben?
Milyen álláskeresési lehetőségeim vannak megváltozott munkaképességű személyként? Ki segíthet az álláskeresésben?
A fővárosi/vármegyei kormányhivatal rehabilitációs hatóságánál a foglalkozási rehabilitációs ügyintézők személyes támogatást tudnak nyújtani az elhelyezkedéshez, egyéb szolgáltatások eléréséhez. Ha a komplex minősítése alapján nem szükséges kötelezően együttműködnie a rehabilitációs hatóságok foglalkozási rehabilitációs ügyintézőivel, akkor sincs akadálya, a szolgáltatások igénybevételének.
Ha munkahelyet szeretne váltani, vagy megszűnt a munkahelye, felkeresheti a lakóhelye szerint illetékes járási (kerületi) hivatal foglalkoztatási osztályát (korábban „munkaügyi központ”).
Az akkreditált szolgáltató szervezetek kifejezetten a megváltozott munkaképességű személyek elhelyezkedését segítik. Tevékenységük ingyenes, a céljuk, hogy megfelelő munkakörben tartós elhelyezkedést kínáljanak a hozzájuk forduló érdeklődőknek.
A szolgáltató szervezetek elérhetősége itt található:
Ezek a szolgáltató szervezetek segítenek eligazodni a hivatalos ügyek intézésében, ajánlani tudnak olyan speciális rendezvényeket – például állásbörzéket, fórumokat –, amelyek kifejezetten a megváltozott munkaképességű személyeknek szólnak. Ismerik a környékbeli normál vagy „védett” munkáltatókat és azok jellemző állásigényét, aktuális álláslehetőségeit. Ezek a szakemberek nem csak a munkakeresésben tudnak segítséget nyújtani, de a munkára történő felkészítést is támogatják olyan szolgáltatásokkal, melyeknek célja az, hogy az érintettek alkalmassá váljanak a képességeikkel elérhető legmagasabb szintű foglalkoztatásra, elérve akár a nyílt munkaerőpiacot is.
A technológia fejlődésének köszönhetően sok munkalehetőség otthonról, különböző állásportálokon keresztül is elérhető. Az állásportálok között vannak kifejezetten megváltozott munkaképességű személyeknek szóló oldalak is, mint:
Az elhelyezkedésben személyes támogatást igénylő számára hasznos funkció lehet az Érték Vagy! Portálon elérhető szolgáltatástérkép, ahol rákeresve az adott településre, vagy a szolgáltatást nyújtó szervezetre látható, hogy az álláskeresőhöz legközelebb hol és milyen szervezethez tud fordulni közvetlen segítségért.
A térképen az alábbi típusú szervezetek elérhetőségei találhatók meg:
Megváltozott munkaképességű személyként hány órában dolgozhatok?
A jelenleg érvényes jogszabályok szerint munkaidő- és keresetkorlát nélkül végezhet munkát megváltozott munkaképességű személyként is. Így a munkaidő hosszát leginkább az általános egészségi állapota határozza meg.
Hogyan készüljek fel egy állásinterjúra?
Az állásinterjúra való felkészülés lényeges feltétele a sikeres elhelyezkedésnek.
Az állásinterjú során elsősorban egy személyes beszélgetésre számíthatunk. Ez a leggyakoribb kiválasztási forma, szinte kivétel nélkül alkalmazzák a munkáltatók. Célja, hogy a munkáltató összetettebb képet nyerjen a jelentkezőről. Nem mindegy, hogy milyen benyomást keltünk a személyes találkozás során. Tehát az állásinterjúra fel kell készülni: át kell gondolni hogyan jelenünk meg, milyen ruhát veszünk fel, mit viszünk magunkkal, hogyan fogunk viselkedni, miket fogunk mondani, mit szeretnénk megosztani magunkról, egészségi állapotunkról, eddigi munkahelyeinkről, munkatapasztalatainkról.
Ha bizonytalanok vagyunk bármelyik kérdésben, kérjünk segítséget közvetlen környezetünktől, esetleg szakembertől, például az akkreditált foglalkozási rehabilitációs szolgáltató szervezeteknél dolgozó szakemberektől.
Felkészülés az állásinterjúra:
Az állásinterjú menete
Mire figyeljek a munkaszerződés megkötésekor?
A munkaszerződés megkötése előtt kötelező foglalkozás-egészségügyi vizsgálaton részt vennie. A vizsgálatot a munkáltató fizeti, és a vizsgálat eredményéről szóló dokumentumot a munkáltatónak be kell mutatnia.
Jellemzően ezt követi a szerződéskötés, melyhez a munkáltató számos dokumentumot kérhet, ezek a következők lehetnek:
A munkaszerződés tartalma
A szerződésben kötelezően rögzíteni kell a munkaszerződést kötő felek nevét és legfontosabb adatait, a munkavállaló személyi alapbérét, munkakörét, illetve a munkavégzés helyét.
A munkaszerződés általában tartalmazza még
A munkaszerződés legalább két példányban készül, csak a felek aláírásával lesz érvényes. Az egyik aláírt példányt a munkavállaló kapja meg. A munkaszerződés mellett a munkaköri leírást is aláírja mind a munkáltató, mind a munkavállaló, melyben a munkakörbe tartozó feladatokat rögzítik.
Munkaszerződés módosítása
A munkaviszony megszűnése és megszüntetése
Munkaviszony alapvetően az alábbi módok szerint szűnhet meg:
Próbaidőn belül nem kell megindokolni a felmondás okát, és nincs felmondási idő sem.
Próbaidőn túl viszont a közös megegyezés kivételével a munkáltatónak meg kell indokolnia a felmondást. Ha a munkavállaló mond fel rendkívüli felmondással, neki is indokolnia kell a döntését.
Az alábbiakban a témához kapcsolódó szakmai anyagok, adatbázisok elérhetőségét tüntetjük fel:
A témához kötődő legfontosabb jogszabályok: