A projekt bemutatása
A projekt fő célkitűzése – az Országos Fogyatékosügyi Programban és a vonatkozó kormányhatározat alapján – a szociális intézményi férőhely-kiváltás szakmai- módszertani hátterének biztosítása az ország egészében, annak különböző területén működő személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények számára.
A Magyar Kormány az intézményi férőhely kiváltásának stratégiájában a fogyatékos személyek számára ápolást-gondozást nyújtó szociális intézmények átalakításáról döntött, 2011 – 2041 között. A szociális intézményi kiváltási stratégia célja a kisebb létszámú, lakókörnyezetbe integrált, széles szolgáltatási kínálattal rendelkező, az önálló életvitelhez szükséges képességekre épülő és az azt fejlesztő szolgáltatási rendszer irányába történő átalakulás.
A fejlesztés közvetlenül kapcsolódik az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) együttműködő társadalomról szóló 1. prioritásához. Az EFOP-ban kijelölt cél az intézményi férőhelyek kiváltásának folytatása 2020-ig, továbbá az ellátórendszer más területein a hatékonyság és a nyújtott szolgáltatások minőségének javítása. Az intézményi férőhely kiváltás az Európai Bizottság által megadott általános módszertanon alapul. A 2007–13-as időszakban megvalósult fejlesztésekhez képest a továbblépés elsődleges iránya a rehabilitációban érintett szolgáltatások közötti integrált megoldások alkalmazása, a foglalkoztatás fontosságának hangsúlyozása, illetve a kiváltást támogató tanácsadói fejlesztése.
A projekt feladata, hogy biztosítsa a magyarországi szociális intézményi férőhelykiváltásban, az EFOP 2.2.2 konstrukció projektjeiben érintett fenntartók és intézmények számára a szükséges szakmai eszközöket, módszertanokat.
A projekt hat operatív célt határoz meg:
- operatív cél: Intézményi Férőhely Kiváltási Szakmai Koordinációs Műhely (Műhely) létrehozása, amely a kiváltási folyamatban érintett intézményeket támogatja, koordinálja. A Műhely tudásközpontként is funkcionál, szorosan kapcsolódva a szociális alapszolgáltatások fejlesztéséhez, valamint segíti az érintett fogyatékossággal élő embereket.
- operatív cél: Foglalkoztatási eszköztár-fejlesztés, amely a kliensek foglalkoztatási, aktív munkaerőpiaci részvételének erősítését szolgálja módszertan és célzott foglalkozási rehabilitációs eszközrendszer fejlesztésével.
- operatív cél: Kutatási, mérési – értékelési rendszer működtetése, amely helyzetelemzéseket, igényfeltárásokat, tanulmányokat készít, kiemelten a kliensek életminőségét, a szakemberek alkalmazkodását, a közösségi alapú ellátást vizsgálva.
- operatív cél: Szolgáltatás-fejlesztés a komplex kiváltási szükségletfelmérés, a komplex intézményi férőhely-kiváltási folyamat, valamint a támogatott lakhatási ellátórendszer módszertani megalapozására, továbbá kapcsolódó képzések, felkészítések kidolgozására.
- operatív cél: Intézmény-átalakítási támogatórendszer létrehozása, amely a kiváltásban közvetlenül érintett intézményeket segíti egy egységes szervezet átalakítási módszerrel, folyamatos szakmai tanácsadással, mentorálással, folyamatkíséréssel.
- operatív cél: Hálózat működtetése, amely országos szinten biztosítja a kiváltásban érintett szereplők közötti információáramlást, a módszerek és jó gyakorlatok megosztását, fejlesztések közössé tételét, továbbá garantálja a horizontális és vertikális szakmai kommunikációt az érintett szereplők között.
A kiváltási folyamat továbbviteléhez nélkülözhetetlen a helyi és a tágabb társadalmi környezet elfogadásának javítása. A projekt célja a hatékony kommunikáció és közösségfejlesztési módszerek alkalmazása, támogatása ennek eléréséhez.
Bővebb információk a projektről: http://fszk.hu/szakmai-tevekenysegek/intezmenyi-ferohely-kivaltas/tars-projekt-efop-1-9-1/