Egyesület jogutódjának tartja magát Szombathelyen 1904-ben megalakult Vakokat Gyámolító Egyletnek, valamint a Vakok Szövetsége 1952-ben megalakult Körzeti Csoportjának, mely később a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége Vas Megyei Szervezeteként működött 2004-ig. Ekkor az országos átalakulás részeként Vas megyében is megalakult a Vakok és Gyengénlátók Vas Megyei Egyesülete mint kiemelkedően közhasznú szervezet.
Az Egyesület tagja a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének.
Egyesület szolgáltatásai:
- Érdekvédelem ellátása a tagok számára
- Életviteli nehézségek leküzdésében segítségnyújtás
- Felvilágosító tevékenység, rendszeres tájékoztatás szervezése. A tagság folyamatos tájékoztatása a számukra elérhető támogatások és szolgáltatások igénybevételének lehetőségéről
- Fogyatékkal élők számára kiírt pályázatok felkutatásában és megírásában történő segítségnyújtás
- Hivatalos ügyek intézésében segítségnyújtás (nyomtatványok kitöltése, hivatalos iratok megfogalmazása, stb.)
- Munkalehetőségek felkutatása, terjesztése
- A munkaerő-piacon történő elhelyezkedési esélyek növelése érdekében felnőttképző intézményekkel közösen – érdeklődés szerint – tanfolyamok szervezése
- Lehetőség szerint anyagi támogatás szervezése és nyújtása
- Látássérült diákok számára Braille, hangos, illetve elektronikus tankönyvek beszerzése
- Szabadidős és kulturális programok szervezése (klubnapok, kirándulások, színházlátogatás, múzeumlátogatás, sportolási lehetőség)
- Segédeszközök (beszélő vérnyomásmérők, diktafonok, stb.) kölcsönzése
- Segédeszközök beszerzése
A Klubhelyiségben működik egy jól felszerelt rehabilitációs konyha, melyben látássérült emberek által is használható konyhaeszközök találhatók. Az érdeklődőknek lehetősége van a főzés és a hozzá kapcsolódó műveletek „vakos” elsajátítására gyakorló vak háziasszony segítségével.