A Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete (VGYKE) közhasznú civilszervezetként a 2004. évi megalakulása óta végzi tagjai érdekképviseletét, segítséget nyújt a vak és gyengénlátó embereknek, családjaiknak.
Az egyesület célja:
A látássérült és a látó emberek együttélésének zökkenőmentessé tétele.
VGYKE tevékenységei és szolgáltatásai:
- Akadálymentes ügyfélszolgálat (1146 Bp., Hermina út 57.) (ugyfel@vgyke.com)
- „Közösség lámpásai” mentori hálózat, közösségszervezés a fővárosi kerületekben (III., IV., VI., VII., IX., X., XI., XIII., XIV., XVI., XVII., XVIII., XIX.) (lampas.vezeto@gmail.com)
- Louis Braille Támogató Szolgálat és Fecske program (tszolgalat@vgyke.com)
- Láthatár Segédeszközbolt www.lathatarbolt.hu (lathatar@vgyke.com)
- Gyógy- és Nyirokmasszázs Szolgáltatás (masszazs@vgyke.com)
- Szemléletformálás: érzékenyítő programok szervezése, iskolákban, óvodákban (erzekenyites@vgyke.com)
- Braille oktatás (tszolgalat@vgyke.com)
- Egyéni és csoportos pszichológiai konzultáció (ugyfel@vgyke.com)
- Akadálymentes környezet kialakítása, tanácsadás, és szakértői munka (info@vgyke.com)
- Szakértői munka, a gyógyszeres dobozok Braille- feliratozásának kialakításában és ellenőrzésében (adminisztracio@vgyke.com)
- Érdekképviselet (FESZT tagság) (info@vgyke.com)
Szolgáltatások intézményeknek:
- gyógyszeres dobozok szakvéleménye
- érzékenyítés
- HEP (Helyi Esélyegyenlőségi Program)
- akadálymentesítési tanácsadás
- masszázs intézményeknek
A VGYKE széles körű szolgáltatást nyújt a vak, aliglátó és gyengénlátó emberek számára. Munkanapokon folyamatosan elérhető ügyfélszolgálati hálózatot tartunk fenn és helyi látássérült közösségeket szervezünk Budapesten (III., IV., VI., VII., IX., X., XI., XIII., XIV., XVI., XVII., XVIII., XIX. kerületben), valamint Pest megyében (Budaörs, Cegléd, Dabas, Gödöllő, Pilisvörösvár és Vác városokban).
Támogató szolgálatot, segédeszközboltot, gyógy- és nyirokmasszázs szolgáltatást működtetünk, pszichológiai tanácsadást, illetve Braille oktatást végzünk. Kulturális, egészségmegőrző, rehabilitációs és szabadidős programokat is szervezünk az érintettek részére. Ezen felül képzési lehetőségeket biztosítunk és igyekszünk munkalehetőségeket találni sorstársainknak. Érdekvédelmi tevékenységet folytatunk, amely magában foglalja az akadálymentesítéssel kapcsolatos tanácsadást, szakmai segítségnyújtást és a szemléletformáló tevékenységet is.
E feladatokat fiatal látássérült szakemberekből álló, lendületes vezetőség és az integrált, látássérült és látó dolgozókból álló munkatársi csoport maximális lelkiismeretességgel végzi. Folyamatosan kutatja az új szolgáltatási formák és segítségnyújtási lehetőségek megvalósíthatóságának útjait.