A sport kiválóan alkalmas arra, hogy az elért eredmények révén higgyünk a sikerben, a saját erőnkben, legyen önbizalmunk.
A sport pozitív alternatíva minden veszélyeztető kihívással szemben, közösségi élményt kínál és segíti a pozitív életcélok megfogalmazását. A jól megvalósított sport- és szabadidős tevékenységek erősítik az identitástudatot és közösségek, sportszervezetek közötti együttműködéseket. A közös sportolási lehetőségek megteremtése kulcsfontosságú a sport közösségfejlesztő- és formáló szerepe miatt.
Az élet egyre több területén történő akadálytalan részvételnek köszönhetően –a látókhoz hasonlóan – egy látássérült személy is mind magabiztosabbá válik, tud csörgőlabdázni, futni,
úszni, kirándulni, kerékpározni, lovagolni, evezni, barlangászni, falat mászni és még egyéb sportokat űzni. Természetesen a látó segítségen túl nagyon sok ötletességre, kreativitásra van szükség ahhoz, hogy az egyes sportágakat, az atlétikától a baseball-ig és síelésig, biztonsággal és teljességgel űzhessék és élvezhessék a fogyatékkal élő, sportolni vágyó emberek.