Közeleg a nagy nap: a pályázatban foglaltaknak megfelelően 2019. július elején elindul a távoli segítségnyújtás látássérült emberek számára, azaz a Távszem szolgáltatás. Az utolsó hetek sok munkával és izgalommal telnek mind a projekt menedzsmentje, mind a még képzésben lévő operátorok és mentorok számára.
A szoftverfejlesztők munkájának befejeztével napokon belül megkezdődik a Távszem alkalmazás belső tesztelése, amit a Távszem projekt munkatársai és mentorai végeznek, és ami egyben az operátorok szakmai gyakorlatát is jelenti. Az alkalmazás jelenleg még nem nyilvános, a letöltésre és regisztrációra a tesztidőszak első napjától lesz lehetőség.
A tagegyesületek többségénél megszületett a döntés az iPhone-ok kiosztásáról, a szervezetek felénél már javában zajlik a készülékek átadása és a leendő felhasználók oktatása is. Ezzel párhuzamosan folyamatban van az a közbeszerzési eljárás, melynek eredményeként még a nyáron megérkezik a maradék 300 darab iPhone. A pályázatok eredményéről az egyesületek értesítik a tagjaikat, illetve a mentorok adnak tájékoztatást az átvétel időpontjáról, helyéről és folyamatáról. Az iPhone-t kapó látássérültek előzetesen tájékozódhatnak az aláírandó dokumentumok tartalmáról és a Távszem projektben való részvétellel járó kötelezettségekről a Tavszem.hu weboldalon.
Az elmúlt hetekben a kommunikáció és a pedagógia modulokkal folytatódott, majd június második felében a kompetenciamérési és az informatika modullal zárul a Távszem mentorok képzése. Az iPhone-ok átadásával párhuzamosan zajló képzési folyamat jó lehetőséget teremt számukra a folyamatos tapasztalatcserére, saját ötleteik, sikereik és tanulságaik megosztására a többi egyesület szakembereivel. Ez idő alatt az operátorok kommunikációs, konfliktus- és stresszkezelési, valamint informatikai képzéseken vettek részt, illetve meglátogatták a SINOSZ Kontakt Tolmács Központját is, ahol a Távszemhez nagyon hasonló munkakörnyezetben dolgoznak a siket embereket távszolgáltatásban segítő jeltolmácsok.
Az operátorok a napokban megkezdik a felkészülésüket szolgáló képzés legizgalmasabb részét, a valódi távsegítő munka gyakorlását. A gyakorlat már a majdani munkavégzés helyszínén, a Távszem operátori központban indul, amit munkatársaink már be is laktak. Az MVGYOSZ székház hátsó épületrészének megújult földszintjén kialakított operátori központban korszerű irodai berendezések támogatják a hatékony munkavégzést, a pihenőidőben pedig teakonyha, étkező és pihenő sarok szolgálja majd az operátorok kényelmét.
A gyakorlat során az operátorok élesben próbálják ki mindazt, amit eddigi képzésük során tantermi környezetben gyakoroltak. Az első próbahívásokat a Távszem projekt munkatársai és a mentorok indítják majd, akiknek kifejezetten feladatuk, hogy minél valósághűbb és változatosabb kérdéseket tegyenek fel a Távszem operátoroknak. A gyakorlat során olyan helyzetek kipróbálása és gyakorlása is megtörténik, melyek a Távszem információs fórumokon merültek fel.
Németh Orsolya
MVGYOSZ