A látás elveszítése vagy súlyos romlása mindenki számára nagyon nehéz helyzetet teremt. Az élet azonban nem áll meg, csak nagyon más lesz. A történteket nagyon nehéz feldolgozni nemcsak annak, aki megsérül, de a családjának is. Sokan elveszítik a munkájukat, a megélhetésüket, de még a mindennapok önállóságát is.
Megváltoznak az emberi kapcsolatok is: sokan sajnálkoznak, legtöbben szívesen segítenek is, csak esetleg ügyetlenül fognak hozzá, de szinte senki nem viselkedik úgy, mint azelőtt. Aki szeretné visszaszerezni az élete irányítását, annak nagyon nagy erőfeszítéseket kell tenni: újra kell tanulni a legegyszerűbb dolgok elvégzését is, azután az önálló közlekedést, az információszerzés új módjait és gyakran új szakmát is.
A Szervezet 2010. augusztus 1-től foglalkozási rehabilitációs szolgáltatásokat is nyújt látássérült kliensek számára. Foglalkozási rehabilitációnak azt az eljárást tekintjük, amely a megváltozott munkaképességűek képességeivel elérhető legmagasabb szintű foglalkoztatás biztosítására irányul. Célja az elemi rehabilitációt követően a megváltozott munkaképességű álláskereső egészségi állapotának, szakképzettségének megfelelő munkavégzés biztosítása.
A foglalkozási rehabilitáció olyan segítő folyamat, melynek során a tartósan akadályozott személyeknek adott helyzetből (adott munkavállalási képességei, tudása, állapota, foglalkozási státusza) egy másik helyzetbe (a konkrét munkavállalás helyzetébe) kell eljutnia.
Ebben a folyamatban nyújt segítséget a Miskolcon megalakult rehabilitációs központ.
Elemi rehabilitáció szolgáltatási elemei:
- Funkcionális látásvizsgálat
- Tájékozódás és közlekedés tanítása
- Mindennapos tevékenységek (újra)tanítása
- Látástréning
- Kommunikációs technikák oktatása
- Informatikai oktatás
- Pszichológiai szolgáltatás
Szolgáltatási formák:
- ambuláns,
- otthontanítás
Ingyenes szolgáltatásaik:
- Segédeszközök megismerése, kipróbálása
- Látásvizsgálat, a megromlott látáshoz való alkalmazkodás tanítása
- Tájékozódás-közlekedés tanítása amennyiben lehetőség van rá, a meglévő látásra támaszkodva, kísérővel, fehér bottal vagy vakvezető kutyával
- Tanácsadás a hétköznapi tevékenységek önálló végzéséhez (főzés, takarítás, stb.)
- Számítástechnika oktatás képernyőnagyító vagy beszélő program használatával
- Braille-írás megismerése
- Pszichés segítségnyújtás
- Látássérültek számára elérhető juttatások igénylése, érdekvédelmi szervezetekkel való kapcsolatfelvétel segítése