Az alapítvány 2007 decemberében jött létre felnőtt látássérült személyek önálló életvitelének kialakítása, a társadalomba való beilleszkedésének és sikeres munkába állásának megsegítése céljából.
Létrejötte részét képezte annak az országos programnak, mely célul tűzte ki, hogy az ország valamennyi régiójában megvalósulhasson a felnőtt látássérültek rehabilitációjának helyi szinten történő ellátása. Így ma a Vakok Állami Intézetének Rehabilitációs csoportja (VERCS, Budapest) mellett mind több régióban helyi szervezet látja el a látássérültek elemi és foglalkozási rehabilitációját.
A szolgáltatás helyszíne:
A Ki-Látás Alapítvány a Dél-dunántúli Régióban, Somogy, Tolna, Baranya megye területén nyújt szolgáltatásokat. Központja Kaposváron épült ki, további decentrumok találhatók Pécsen és Szekszárdon.
Célcsoportja azon felnőtt látássérült személyek, akik vagy pár éven belül vesztették el látásukat vagy az eredetileg fennálló látáscsökkenésük oly mértékben megnövekedett, hogy önálló életvezetésüket segítség nélkül nem képesek megoldani, s ez jelentősen nehezíti társadalmi reintegrációjukat. Ellát egyedül, szüleivel ill. saját családban élő, munkaképes korú és nyugdíjas látássérülteket egyaránt.
Szolgáltatások:
- funkcionális látásvizsgálat
- látástréning
- tájékozódás- és közlekedéstanítás
- mindennapos tevékenységek újratanítása
- kommunikációs és számítástechnikai eszközök használatának tanítása
- életvitelt segítő eszközök használatának tanítása
- alternatív írás-olvasás, braille
- pszichológusi megsegítés
Foglalkozási rehabilitációs szolgáltatások:
- Munkaerő-piaci információk nyújtása
- Egyéni készségek, képességek, szükségletek felmérése
- Munkavállalási stratégia kidolgozása
- Munkavállalást segítő rehabilitáció
- Álláskeresési technikák oktatása
- Képzési lehetőségek feltárása, képzésbe irányítás
- Munkahelyfeltárás, munkaközvetítés
- Munkában maradás támogatása